X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

همه چیز در باره کناف (Knauf)

مرجع اطلاعات متنی ـ تصویری ـ ویدئویی کناف کاری

کناف

استفاده از سیستم های ساخت و ساز خشک  در صنعت ساختمان سازی به صورت فراگیر در اروپا و در ایران در حال توسعه است . صفحات روکش دارگچی یکی از مصالح اصلی مورد استفاده در ساخت و ساز خشک هستند .

کناف نوعی صفحه روکش دار گچی (Dry Wall) است که توسط شرکت کناف تولید می شود . کناف بیش از 8۰ سال است که در صنایع ساختمانی فعالیت دارد . این شرکت توسط برادران کناف (کارل و آنفوس کناف) در سال ۱۹۳۲ بنیان گزاری شد . در حال حاضر شرکت کناف یکی از شرکتهای بین المللی در صنایع ساختمان می باشد.

سقف ها و دیوارهای جداکننده (تیغه) کناف سازه های فلزی یکپارچه گالوانیزه هستند که صفحات روکش دار گچی و سیمانی بر روی آنها پیچ می شوند . درز بین صفحات با بتونه درزگیری پر شده و سطوح صاف به وجود آمده رنگ آمیزی می شوند .

در ادامه مزایای استفاده از دیوارهای جداکننده داخلی کناف توضیح داد می شود :

این نوع دیوار در مقایسه با دیوارهای سنتی حدود ده تا پانزده برابر سبک تر است. لذا با کاهش بار مرده ساختمان ، تاثیر نیروی زلزله بر ساختمان کمتر می شود . در صورت تخریب ساختمان ، به علت سبکی سیستم کناف ، خطر جانی برای ساکنان به مقدار قابل ملاحظه ای کمتر خواهد بود .

علاوه بر سبکی پانل های کناف ، نحوه اتصال انعطاف پذیر پانل ها به پروفیل ها هم به گونه ای است که باعث کاهش نیروی زلزله می شود . بدین صورت که استادها در داخل رانرها جای بازی دارند و به هم پیچ یا پرچ نمی شوند ، ولی پانل ها به هر دوی آن ها پیچ می شوند .

سبکی مصالح کناف باعث حمل آسان آن توسط کارگران و در نتیجه افزایش سرعت اجرای پروژه می شود. در مسافتهای حمل طولانی به علت دارا بودن بسته بندی مناسب آسیبی به مصالح وارد نمی شود .کم حجم بودن مصالح کناف نسبت به مصالح سنتی نیز سبب کاهش هزینه های حمل می شود.

مزیت دیگر سیستم کناف دسترسی آسان به تاسیسات مکانیکی و الکتریکی است . در صورت ترکیدن لوله های تاسیسات و… به راحتی می توان قسمت آسیب دیده را تشخیص داده و تعمیر کرد . در صورت آسیب دیدن دیوارهای کناف در اثر ضربه نیز ، قسمت آسیب دیده به راحتی تعویض و تعمیر می شود . این دو ویژگی موجب افزایش عمر مفید ساختمان می شوند .

در صورت نیاز به تغییر کاربری ، با استفاده از سیستم کناف به راحتی می توان این کار انجام داد . در بازسازی ساختمان های قدیمی نیز می توان از روش کناف بهره گرفت . در مناطقی که نیاز به ساخت و ساز سریع باشد مانند مناطق زلزله زده ، سیستم کناف دارای اولویت می باشد.

دیوارهای کناف بعد از نصب ، رنگ آمیزی می شوند و در این مرحله نیازی به ملات گچ و خاک و گچ کشته نمی باشد . این موضوع نیز باعث صرفه جویی و بالا رفتن سرعت اجرای پروژه ها می شود . برای به دست آوردن سطحی کاملا یکنواخت ، محل درزها با کمک نوار درزگیر بتونه می شود . نوار درزگیر موجب مسطح شدن محل درز و جلوگیری از ایجاد ترک در دیوار می شود . سطح پیچ ها هم که کمی پایین تر از سطح پانل ها هستند ، با بتونه پوشانده می شود و سطح صافی در محل پیچ ها ایجاد می شود . بعد از اجرای دیوار ، یک لایه ماستیک روی آن اجرا می شود که موجب بوجود آمدن سطحی یکنواخت برای رنگ آمیزی و کاهش جذب رنگ می شود . در نهایت با استفاده از دیوار کناف به راحتی سطحی کاملا صاف با دقت بالا و آماده برای رنگ آمیزی به دست می آید .

با بکارگیری دیوارهای کناف می توان مقاومت در برابر عبور صدا را افزایش داده و با استفاده از عایق های پشم سنگ و پلی استایرن می توان دیوارها را در برابر حرارت به راحتی عایق کرد . عایق ها در بین دو پانل گچی قرار می گیرند .

از سیستم پانل های گچی کناف بدون سازه نیز استفاده می شود . در این حالت ، پانل های گچی با استفاده از چسب پرلفیکس به عنوان پوشش روی دیوارهای سنتی نصب می شوند . بدین ترتیب فضایی خالی در پشت آن برای عایق کاری و عبور تاسیسات ایجاد می شود.

از دیگر مزایای سیستم کناف اجرای فرم های دکوراتیو و منحنی و افزایش سطح زیر بنای ساختمان با توجه به کاهش ضخامت دیوارهای کناف نسبت به مصالح سنتی می باشد.

کناف بنابر عملکرد دیوارها ، پانل های متفاوتی متناسب با شرایط موجود ارائه می دهد . در شرایط عمومی از پانل های گچی ساده یا Regular board) RG)  استفاده می شود . برای مکان های مرطوب مانند آشپزخانه و سرویس ها از پانل های مقاوم در برابر رطوبت  (Moisture Resistant board)  استفاده می شود . این صفحات قابل استفاده در مکان هایی با رطوبت کمتر از 90% می باشد . در محل هایی که احتیاج به محافظت در برابر حریق دارند ، پانل های (Fire Resistant board) که دارای الیاف شیشه می باشند پیشنهاد می گردد که تا 3 ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت می کنند . پانل های (Fire & Moisture resistant board) هم که در برابر رطوبت و آتش مقاوم هستند ، برای مکان هایی مانند چاه های تاسیساتی استفاده می شوند . در سیستم کناف ، برای دیوارهای خارجی یا دیوارهایی که در تماس دائم با آب هستند از صفحات مسلح سیمانی (آکواپنل) استفاده می شود.

اجزای فلزی : پروفیل های کناف با شکل دادن به ورق های فولادی گالوانیزه به روش سرد تولید می شوند . اجزای اصلی آن شامل استاد (سازه قائم) و رانر (سازه افقی) می باشد . در محل هایی که تاسیسات و لوله کشی ها وزن خود را به استاد ها انتقال می دهند ، سازه ای تحت عنوان پشتیبان جهت تقویت استفاده می شود . سازه محافظ گوشه در کنج های خارجی به کاربرده می شود که از دیوارهای کناف در برابر ضربه محافظت می کند و هم باعث ایجاد لب های گونیا و دقیق می شود.

پیچها ، سازه درز انقطاع ، نوار درزگیر و ماستیک و… از دیگر اجزای دیوار کناف می باشد .

مشخصات فنی و اقتصادی سقف کاذب کناف

 

به منظور جلوگیری کردن از نفوذ آب به داخل صفحات گچی و نیز افزایش مقاومت دیوارهای ساختمان در برابر آتش از مواد افزودنی نظیر فایبرگلاس استفاده می کنند. روی صفحات گچی از طرفین دو لایه کاغذ چسبانده می شود که  مقاومت خمشی پانل را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

هر مترمربع دیوار آجر فشاری به ضخامت 22 سانتی متر با ملات ماسه سیمان حدود 400 کیلوگرم می باشد حال آنکه دیوار با پانل های مذکور حداکثر 25 کیلوگرم یعنی یک شانزدهم آن است.

چنانچه در ساختمانی از صفحات گچی استفاده شود سبب کاهش وزن ساختمان به میزان یک سوم می شود که این امر در کاهش میزان نیروی زلزله وارده به ساختمان تاثیر زیادی دارد.

گچ بصورت کریستال است و در مجاورت حرارت، آب تبلور آن کم کم تبخیر می گردد ، مقاومت آن در برابر آتش سوزی از دیگر دیوارهای جداکننده سبک بهتر می باشد.

فولاد مصرفی در تهیه پروفیل ها و یا همان سازه ها از نوع فولاد گالوانیزه گرم می باشد که در صورت تغییر شکل یا خراشیدگی، خاصیت آن همچنان حفظ می گردد.

گچ در مقابل ارتعاش های صوتی رفتار خوبی دارد و تقریباً 60 تا 75 درصد ارتعاشات را به خود جذب می کند و مانع انعکاس آنها می گردد درنتیجه از ایجاد پژواک جلوگیری می شود. این حد جذب ارتعاش برای ساختمان های مسکونی، کلاس های دانشگاه . درس و سالن های کنفرانس کافی می باشد.

آرگونومی کناف (مطالعه علمی و انسانی محیط کار)

 

ارگونومی در یک تعریف روان یعنی راحتی و در تعریفی کامل تر یعنی مطالعه علمی کار ، انسان ، محیط و استفاده از اطلاعات حاصل از این مطالعه در طراحی موثرتر کار و محصولات به منظور راحتی بیشتر انسان می باشد.

یکی از مهم ترین مباحث در ارگونومی محصولات ، ارگونومی ادراکی یا روان شناختی می باشد. در این نوع ارگونومی ها ، محصول حاصل شده باید به گونه ای طراحی شده باشد که کاربر آن از نظر ذهنی دچار هیچ گونه اشتباهی نشود.

درنظر گرفتن اصول ارگونومی، نه تنها تضمین کننده حفظ سلامت افراد جامعه است ،  بلکه مانع از تحمل هزینه های حاصل از بیماری های جسمی و روحی می باشد که بدلیل حضور انسان در محیطی نامناسب بروز می کند و خود را نشان می دهد.

 در یک تقسیم بندی کلی می توان 2 نوع ارگونومی کار و ارگونومی محصول را  در این تقسیم بندی نام برد. ارگونومی کار یعنی راحتی در انجام دادن کارها به منظور حصول بهره بیشتر و جلوگیری از اختلالات اسکلتی – عضلانی مانند کمر درد و همچنین مشکلات روانی ناشی از کار می باشد. ارگونومی محصول به معنی طراحی محصول مطابق با ابعاد انسانی جامعه استفاده کننده از آن محصول به منظور راحتی بیشتر، بهره وری بیشتر می باشد.

امروزه در طراحی ها و ساخت یک محصول از صندلی اداری یا صندلی یک هواپیما و خودرو گرفته تا طراحی موس یا صفحه کلید کامپیوتر ، تراشه ، کفش، مسواک، دوربین عکاسی، کابین هواپیما، عینک آفتابی مهمترین مسأله، ارگونومی آن می باشد. در گذشته طراحان فقط به کارکرد محصول اهمیت می دادند به طور مثال می گفتند تنها کار دوربین عکاسی گرفتن عکس هایی خوب می باشد و به راحتی گرفتن آن در دست و فاکتورهای دیگر آن که باعث می شود کاربر احساس راحتی بیشتری کند توجه نمی کردند اما امروزه به این مسایل توجه ویژه ای و چه بسا بیشتر می شود.

روانشناسی محیط در سقف کاذب کناف :

ارزیابی فضایی است که ساخته می شود و اینکه آیا این فضا هدف های طرح را برآورده می سازد یا نه.

در روانشناسی محیط عکس العمل انسان نسبت به محیط عکس العمل محیط نسبت به انسان مورد بررسی قرار می گیرد. کاربرد این روانشناسی در نهایت این است که به معمار کمک می کند به نحوی طراحی نماید تا آنچه در ذهن دارد تحقق یابد روانشناسی محیط یا به عبارات کامل تر روانشناسی معماری محصول تفکر معماران می باشد، نه روانشناسان.

کاربرد این روانشناسی ، ارزیابی واقعی کارهای معماری می باشد. پارک و مراکز تجاری و فضاهایی که در آنها فعالیت و تجمع صورت می گیرد، همگی در ارتباط با معماری منظر می باشد.


تاریخ ارسال: جمعه 4 دی 1394 ساعت 23:41 | نویسنده: kowsar | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.